امروز شنبه 1401/11/15
Skip to main content
×

هشدار

اجزای کامپوننت را به یک آیتم منو اختصاص بدهید

مسابقه

مسابقه کتاب «آیینه تمام نما» - تمدید مهلت لیست برندگان
ویدئو را به طور کامل مشاهده کنید و سپس به پرسشنامه پاسخ دهید.
(مهلت ارسال پاسخ تا ساعت 14 شنبه 15 بهمن 1401)

منشورات پژوهشکده

میراث استاد

مسیر انقلاب ما با مسیر عالم مدرن یکی نیست؛
این می خواهد دنیا را دینی کند در صورتی که آن می خواهد دین را دنیوی کند؛
این ملکوتی و قدسی به عالم نگاه می کند و آن دیگری نگاه سکولاریستی دارد؛
این می خواهد ملکوتیان و قدسیان و انبیاء و اولیاء در دنیا راه را نشان دهند اما آن می خواهد همه این ها را کنار بگذارد.
منبع: کتاب تحول علوم انسانی
من چیزی مهمتر از این مطلب نداشتم که به شما بگویم:
حیات، این نیست که امروز داریم و این ها مشکلاتی نیست که با آن دست به گریبان هستیم. رنج این نیست که امروز می کشیم و تلخی، این نیست که امروز می چشیم. دشواری این نیست که ما می بینیم ... اگر تلخی است، تلخی پس از مرگ است و اگر رنجی هست، رنج آنجاست و اگر لذتی هم انسان بچشد، لذت این جهانی، لذت نیست؛ بلکه لذت آنجاست. چرا هنگامی که چاره از دست رفت، انسان متوجه مسئله شود؟ مسئله ای به این مهمی را چرا هنگامی بفهمیم که نتوانیم حل کنیم؟!
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
ایمان رسمی که برای حرکت از ظلمت به نور لازم است با ایمان اسمی تفاوت دارد؛
با ولایت تحقق می یابد و ولایت، با علوم انسانی - اسلامی است.
البته وقتی علوم انسانی - اسلامی و اقتصاد اسلامی استخراج گردد و قوانین اسلامی بر مبنای آن وضع شود، قوه مجریه باید بر همان اساس عمل کند، که تا آن مرحله راهی دراز در پیش است.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
الان جنگ در مراکز علمی واقع می شود؛
و خطرش همینجاست یعنی مراکزی که محل نشر و ترویج علوم انسانی غرب است ... ما در عصری هستیم که آمریکا، اروپا و کلا غرب می گویند: خود خلق باید ببیند چه کار کنند ... مراجع تقلید ما نماز، روزه، حج و جهاد را می نویسند ولی آنان اقتصاد و علوم تربیتی و سیاست و مدیریت و .. را تنظیم می کنند.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳

صوت

ویدئو

تصاویر

آثار استاد

بیشتر
کتاب

تفکر

  • سال نشر: ۱۳۹۷
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحه: ۹۶
  • شابک: 978-600-441-139-4
  • ناشر: دفتر نشر معارف
معرفی کتاب

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز معتقد است برای داشتن اقتصاد بدون ربا، تنها صفر کردن سود بانکی کافی نیست.

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز معتقد است برای داشتن اقتصاد بدون ربا، تنها صفر کردن سود بانکی کافی نیست.

دکتر دیانتی نژاد استاد اقتصاد دانشگاه شیراز با توجه به بحث اقتصاد بدون ربا اظهار داشت: اقتصاد بدون ربا شامل موارد گوناگونی است و تنها صفر کردن سود بانکی را نمی توان اقتصاد بدون ربا دانست.

او با اشاره به تاریخچه شکل گیری بانک ها گفت: به اعتقاد بنده ایده ایجاد بانک ها از معابد بت پرستی گرفته شده و امروز باید ما مشخص کنیم که بانک معدن پول است یا معبد پول؟

دیانتی نژاد افزود: اگر معتقد باشیم بانک معدن پول است، حتما بانک مرکزی نیز آن را مدیریت می کند اما وقتی بانک معبد پول شد، هر چه بانک گفت باید قبول کرد. همان گونه که امروز برای گرفتن یک وام، فرم های متعددی را بانک جلوی مشتری می گذارد و باید همه را امضاء کند حتی ممکن است مشتری محتوای این فرم ها را نخواند!

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به مبحث اقتصاد اسلامی نیز گفت: اقتصاد اسلامی شئون مختلفی دارد که یکی از این شئون بحث سود بانکی است و صفر شدن آن را نمی توان از بین رفتن ربا دانست.

او خاطرنشان کرد: صفر شدن سود بانکی زمانی بیشتر مورد توجه است که تورم نیز مثبت باشد اما وقتی تورم منفی شد، آن موقع صفر بودن سود بانکی نیز به نوعی ربا تلقی می شود لذا باید متناسب با تورم به آن نگاه کرد.

دیانتی نژاد افزود: برای حل مشکل ربا ابتدا باید کارمزد بانک ها پایین بیاید و تعریف پول نیز متناسب با نرخ تورم محاسبه شود.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: حتی اساتید غربی چون کینز نیز به این مساله اشاره کرده اند و در مورد نرخ سود صفر درصد حتی کتاب نوشته اند.

نظر شما

captcha