امروز سه شنبه 1403/05/02
Skip to main content
×

هشدار

اجزای کامپوننت را به یک آیتم منو اختصاص بدهید

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز معتقد است که برای مقابله با ربا در بانکداری اسلامی، تنها قانون کافی نیست بلکه باید اخلاق را نیز مد نظر داشت.

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز معتقد است که برای مقابله با ربا در بانکداری اسلامی، تنها قانون کافی نیست بلکه باید اخلاق را نیز مد نظر داشت.

دکتر پوریزدانپرست در سلسله نشست های گفتمان سازی مقابله با ربا در دفتر بنیاد علوم انسانی آیت الله حائری شیرازی با موضوع راهکارهای رسیدن به بانک داری اسلامی اظهار داشت: به اعتقاد بنده بانکداری اسلامی بدون رعایت اخلاق شکست خواهد خورد.

او افزود: آنچه باعث می شود که مردم ربا را از جامعه حذف کنند اخلاق است چراکه شرع مقدس بر حرام بودن آن تاکید کرده است و مومنان هرگز ربا را قبول ندارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در گذشته که بانک ها کشور اسیر ربا نشده بودند، اقتصاد بازار تعاریف خاص خود را داشت و همه باید از قوانین آن اطاعت می کردند و یک پیوستگی خاصی بین بازار، مدرسه و مسجد وجود داشت به طوری که همین امروز در بافت قدیم کاملا این پیوستگی را می بینیم.

او افزود: این پیوستگی نشان از این داشت که ما بازار را با اخلاق و مسائل شرعی اداره می کردیم و بازاریان هرگز اهل ربا در معاملات نبودند چراکه مطیع دستورات شرع مقدس بودند.

پوریزدان پرست خاطرنشان کرد: ما باید ابتدا قانون مقابله با ربا را در جامعه اجرا کنیم اما باید بدانیم که بدون رعایت اخلاق این قانون ابتر خواهد ماند چراکه برخی راههای دورزدن قانون را خوب بلدند.

او با تاکید بر اینکه اقتصاد و بازار ما اسلامی نیست، افزود: اسلام صرفا با قانون جامعه را اداره نمی کند و این اخلاق است که در نهایت از ارتکاب به خلاف جلوگیری می کند لذا ما برای درست کردن اقتصاد ابتدا باید به سراغ محکم کردن بنیان های اخلاقی برویم.

لازم به ذکر است نشست های گفتمان سازی مقابله با ربا در راستای اسلامی کردن اقتصاد در کشور، هر هفته با حضور کارشناسان و اساتید حوزه و دانشگاه در محل بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری برگزار می شود.

نظر شما

captcha